Fa En یکشنبه 24 تیر 1403 ساعت 15 و 17 دقیقه

دشت آویشن در جاده چالوس

در این مطلب به معرفی دشت آویشن در جاده چالوس و معرفی طبیعت این دشت و جاذبه های گردشگری آن می پردازیم.

یکشنبه 13 آذر 1401 ساعت 18:21

 

به گزارش ارگ خبر به نقل از سلام نو : جاده چالوس ایران به انتخاب وب سایت معتبر نشنال ژئوگرافی به عنوان چهارمین جاده زیبای دنیا برگزیده شده است. انبوه زیبایی ها و جاذبه های شگفت انگیز طبیعی و توریستی این جاده را به مسیری تبدیل نموده که از مقصد جذاب تر است. جاده چالوس که یکی از محورهای مواصلاتی تهران به شمال است در حال حاضر و حتی پس از افتتاح اتوبان تهران - شمال نیز محبوب ترین مسیر دسترسی به شهرهای شمالی کشور است. این امر نه تنها به دلیل جذابیت های این مسیر بلکه به سبب جاذبه های فراوان موجود در نزدیکی این جاده نیز هست. چشمه ها و آبشارها و رودخانه ها و دریاچه ها و کوه ها و دشت ها و جنگل های بسیاری در فاصله ای نزدیک با این جاده واقع شده اند که هر یک می تواند موضوع یک مقاله جداگانه باشد. ما در این مطلب قصد داریم تنها به یکی از این جاذبه ها یعنی دشت آویشن در جاده چالوس و معرفی کامل آن بپردازیم. با ما همراه باشید.


موقعیت دشت آویشن در جاده چالوس


دشت آویشن در جاده چالوس و در منطقه معروف ارنگه واقع شده است. منطقه ارنگه یکی از قطب های گردشگری جاده چالوس است که به غیر از روستای ارنگه بزرگ هفت روستای دیگر را نیز شامل می شود. این هفت روستا عبارتند از: روستای جی، روستای سر زیارت، روستای خور، روستای ابهرک، روستای سیجان، روستای چاران و روستای گوراب. انبوه جاذبه های توریستی و جاهای دیدنی این روستاها منطقه ارنگه را به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگران تبدیل نموده است. این منطقه در کیلومتر هجدهم جاده چالوس واقع شده است.

 

دشت آویشن در جاده چالوس واقع در روستای خور منطقه ارنگه است. روستای خور با سه جاذبه گردشگری مشهور خود شناخته می شود: اولی پیست اسکی این روستا، دومی آبشار خور و سومی دشت آویشن.


روستای خور کجاست؟


روستای خور در دامنه غربی قله گندم چال واقع شده است و یکی از روستاهای تابعه بخش آسارا در استان البرز است. بخش آسارا خود شامل سه دهستان و پنجاه و شش روستای مختلف است. روستای خور یکی از روستاهای دهستان آدران است که بعد از روستای سیجان و بر پهنه ای سرسبز واقع شده است. آبشار پنجاه متری این روستا که به زیبایی تمام از دل یک صخره جاری است شاید مشهورترین تصویر روستای خور باشد. اما در مقابل این آبشار دشتی سبز و فراخ با رایحه ای بهشتی قد علم کرده است که زیبایی روستا را تکمیل می کند. این دشت که محل رویش گیاهان دارویی ارزشمندی از قبیل آویشن، پونه، کنگر و ریواس است در میان گردشگران به دشت آویشن شهرت یافته است. این دشت در واقع آخرین تپه پیش از رسیدن به آبشار است.

 

تعداد بازدید : 715

ثبت نظر

ارسال