Fa En یکشنبه 30 اردیبهشت 1403 ساعت 12 و 3 دقیقه

سامانه مودیان از فرار مالیاتی دانه درشت‌ها جلوگیری می‌کند

سامانه مودیان از فرار مالیاتی دانه درشت‌ها جلوگیری می‌کند

یک کارشناس اقتصادی گفت: سامانه مودیان مالیاتی از نیازهای اساسی نظام اقتصادی کشور است که از فرار دانه‌درشت‌های مالیاتی جلوگیری می‌کند.

شنبه 1 مرداد 1401 ساعت 15:35

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ارگ خبر به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران

به گزارش ایبِنا، ناصر ذاکری با اشاره به راه اندازی سامانه مودیان مالیاتی اظهار کرد: تقویت نظام مالیاتی ضروری است و به هر میزانی که جامعه آماری و داده‌های اطلاعاتی در حوزه مالیاتی بیشتر شود، به همان اندازه ضعف‌ها و کاستی‌ها و خلأها در حوزه مالیات‌ستانی برطرف می‌شود.

وی افزود: از طرفی اگر این مشکلات برطرف نشود، مالیات‌ستانی به چالشی بزرگ و معضلی اساسی برای دولت سیزدهم تبدیل می‌شود و دردسرهای زیادی را ایجاد خواهد کرد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: سامانه مودیان مالیاتی از نیازهای اساسی دولت و کشور به ویژه در شرایط کنونی اقتصادی است و به طور قطع این سامانه به میزان قابل توجهی جلوی فرار مالیاتی را خواهد گرفت.

ذاکری بر ضرورت حمایت از تولید در عین توجه به شفاف سازی مالیاتی تاکید کرد: بین نظام تولید و نظام مالیاتی رابطه‌ای دوسویه وجود دارد که اگر به آن بیشتر توجه شود، بخشی از فشارهای مالیاتی که بر فعالان بازار و کسبه وارد می‌شود، کاسته خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه مردم به نظام مالیاتی خیلی اعتماد ندارند و باید برای افزایش اعتماد و از بین بردن فضای بی‌اعتمادی تمام تلاش خود را به کار بگیریم، متذکر شد: یکپارچه‌سازی سامانه‌ها بهبود فضای کسب و کار و از بین بردن تردیدها و شبهات مربوط به حوزه مالیات‌ستانی می‌تواند فضای کسب و کار را توسعه دهد و رغبت مردم برای پرداخت مالیات را تقویت کند.

ذاکری در خصوص نقش سامانه مودیان و پایانه فروشگاهی در شفاف‌سازی مالیات توضیح داد: شفاف‌سازی نظام مالیاتی با یکپارچه‌سازی سامانه‌ها ممکن خواهد شد. در واقع نظام مالیاتی کشور نیازمند شفافیت است و به دلیل نبود سامانه یکپارچه و داده‌های کامل اطلاعاتی، نظام مالیاتی کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و این موضوع مأموران مالیاتی را با مشکل مواجه کرده است.
وی تشریح کرد: اکنون دیگر دوره اعزام مأمور مالیاتی به بنگاه های کسب و کار برای دریافت مالیات و تعیین مالیات گذشته است، اما در ایران همچنان این رویه اشتباه ادامه دارد. زمان آن رسیده که به هوشمندسازی سامانه مالیاتی مانند سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی و راه‌اندازی آن به بی‌برنامگی نظام مالیاتی و مشکلاتی که در آن وجود دارد، پایان دهیم.

این کارشناس حوزه اقتصاد خاطرنشان کرد: نظام مالیاتی نیازمند تحول اساسی است و بدون تحول در نظام مالیاتی نمی‌توان امیدوار بود که عدالت و شفافیت مالیاتی گسترش یابد و اگر سامانه مؤدیان همه‌گیر شود و به تمام بخش‌های اقتصادی کشور تسری پیدا کند، می‌تواند فواید بسیاری برای اقتصاد کشور به همراه داشته باشد، چراکه از فرار دانه‌درشت‌های مالیاتی جلوگیری می‌کند و به دلیل عادلانه کردن نظام مالیاتی باعث رضایت‌مندی مردم می‌شود.

تعداد بازدید : 231

ثبت نظر

ارسال