Fa En یکشنبه 6 اسفند 1402 ساعت 13 و 13 دقیقه

پیش بینی بورس امروز 18 دی 1401 / تلاش برای عبور از مقاومت‌های سنگین

پیش بینی بورس امروز 18 دی 1401 / تلاش برای عبور از مقاومت‌های سنگین

بازار بورس تهران در جریان معاملات دیروز با رشد بیش از 18 هزار واحدی همراه شد تا بار دیگر به رقم یک میلیون و 600 هزار واحدی نزدیک تر شود. و بازی با این محدوده را همچنان در دستور کار خود قرار داده باشد. بازار دیروز به واسطه گروه خودرویی و بانکی رخ مثبتی را به خود گرفته بود.

یکشنبه 18 دی 1401 ساعت 10:31

 

 

به گزارش ارگ خبر به نقل از اکوایران، روز گذشته ارزش بازار بورس تهران به رقم 5 هزار و 900 همتی رسید و ارزش معاملات در بازار دیروز نیز روی رقم 11 هزار و 200 میلیارد تومانی قرار گرفت. نماد های فملی ؛ فولاد ، خودرو و نماد کگل جز تاثیرگذاران مثبت بازار به حساب می آمدند.
همچنین ارزش معاملاتی گروه خودرویی بیش از 1600 میلیارد تومان ثبت شد تا این گروه برای سومین هفته متوالی در صدر برترین گروه معاملاتی بازار سرمایه باشد. گروه بانکی نیز با ارزش حدود 790 میلیارد تومانی در رتبه دوم این رده بندی قرار گرفت.

 

اعلام نرخ سود سپرده


قیطاسی دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی به خبر گزاری ها اعلام کرده است که «نرخ سپرده‌های سالیانه حداکثر ۲۰ درصد است، در صورتی که بانکی سپرده‌ای با سود بالای ۲۰ درصد افتتاح کند، تخلف کرده و بازرسان بانک مرکزی قطعا با بانک متخلف برخورد می‌کند. طبق توافق بانک‌های دولتی و خصوصی از امروز شنبه ۱۷ دی ماه، نرخ سود سپرده مصوب بانک مرکزی باید رعایت شود ضمن اینکه اوراق گواهی سپرده با سود ۲۳ درصدی نیز در تمام بانک‌ها اجرایی می‌شود.»

 

همچنین عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در خصوص نرخ احتمالی حامل‌های انرژی این طور گفته است که «بنزین را نمی‌دانم، اما قیمت برخی حامل‌های انرژی که فشار تورمی کمتری دارد باید زیاد شود.»

 

جعفر قادری اعلام کرده است که «اتفاقاتی که در سال 98 به دلیل افزایش قیمت بنزین رخ داد به دلیل عدم صداقت دولت بود. دولت صادقانه برخورد نکرد و اینکه گفتند من هم اطلاع نداشتم، معنی ندارد. دولت باید صادقانه بگوید که ناچار هستیم افزایش قیمت در حامل‌های انرژی داشته باشیم. من نمی‌دانم قیمت بنزین در بودجه سال آینده افزایش می‌‎یابد یا خیر، ولی فکر می‌کنم بعضی حامل‌های انرژی که به اصطلاح فشار و اثر تورمی کمتری دارند را باید تغییر قیمت دهیم.»

 

گفته‌های جعفر قادری در حالی است که در 18 آبان ماه سال جاری رییس سازمان برنامه و بودجه گفته بود که «امسال هیچ افزایش قیمتی برای حامل های انرژی نداریم و در بودجه سال آینده هم چنین افزایشی در نظر نگرفته‌ایم.»

 

حال باید دید ظرف چند روز آینده دولتی‌ها برای نرخ حامل‌های انرژی چه برنامه‌ای دارند و آیا این تایید و تکذیب ها باز هم تکرار خواهد شد.

 

تحلیل تکنیکی شاخص بورس


از منظر تکنیکالی شاخص بورس تهران در جریان معاملات دیروز با رشد بیش از 18 هزار واحدی همراه شد تا بار دیگر به رقم یک میلیون و 600 هزار واحدی نزدیک‌تر شود. و بازی با این محدوه را همچنان در دستور کار خود قرار داده باشد. بازار دیروز به واسطه گروه خودرویی و بانکی رخ مثبتی را به خود گرفته بود.

 

شاخص بورس تهران از نظر برخی از تکنیکالیست ها در محدوده خط روند صعودی اندیکاتور RSI مورد حمایت قرار گرفته تا پس از خروج از هیجان خرید این اندیکاتور (اعداد بالاتر از 70) و رسیدن به محدوده 65 واحدی دوباره در مسیر صعودی قرار بگیرد. این گروه از تکنیکالیست ها این موضوع را این گونه عنوان می کردند که شاخص در حال ساختن موج چهارم (موج دوم اصلاحی) در مسیر صعودی است و می تواند با شکست مقاومت یک میلیون و 600 هزار واحدی تاریخی به اعداد و ارقام بالاتری دست پیدا کند.

 

این گروه معتقد هستند سیگنال خروج از بازار با شکسته شدن خط روند اندیکاتور RSI رو به پایین فعال می شود و تا زمانی که این خط به عنوان یک سطح حمایتی عمل می کند در مسیر صعودی خواهیم ماند.


شاخص کل هم وزن هم دیروز یک بار دیگر مقاومت کلاسیک 480 هزار واحدی را با رشد خود تهدید کرد. تا شاید بخواهد برای روز های آینده از سقف مقاومت کانال صعودی رهایی یابد، اما به دلیل رشد نکردن اندیکاتور RSI در این محدوده ممکن است دست و دل خیلی از تکنیکالیست ها برای پیش بینی ادامه دار بودن روند بلرزد و این احتمال را بدهند که شاخص هم وزن ممکن است با واگرایی در سقف همراه شود. به همین خاطر کمی در شاخص هم وزن احتیاط به خرج می دهند.

 

حالا شاخص هم وزن و کل به ترتیب با مقاومت های 480 هزار واحدی و یک میلیون و 600 هزار واحدی دست و پنجه نرم می کنند تا شاید از پس این مقاومت های سهمگین رهایی یابند.

تعداد بازدید : 91

ثبت نظر

ارسال