Fa En جمعه 19 خرداد 1402 ساعت 15 و 42 دقیقه

رتبه نخست بانک صنعت و معدن در تامین مالی زنجیره تولید/ طرح‌های دانش‌بنیان در اولویت هستند

رتبه نخست بانک صنعت و معدن در تامین مالی زنجیره تولید/ طرح‌های دانش‌بنیان در اولویت هستند

مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: تسهیلاتی که بانک صنعت و معدن در دولت سیزدهم نسبت به سال مشابه قبل از آن ارائه کرده است  ۴۲ درصد رشد داشته است و همچنین ضمانتنامه‌های اعطا شده نیز با رشد ۵۸ درصدی مواجه شد که نشان دهنده تحول ایجاد شده  در یکسال اخیر است.

پنجشنبه 9 تیر 1401 ساعت 9:35

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ارگ خبر به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران

به گزارش خبرنگار ایبِنا، مدیرعامل بانک صنعت و معدن در آستانه روز ملی صنعت و معدن طی بازدید از شبکه خبری ایبِنا و موسسه بازار پول و ارز، در گفت‌وگویی تفصیلی درخصوص اقدامات مؤثر در تحقق شعار سال و تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان، پیگیری و اجرای مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان‌ها، اقدامات انجام شده توسط این بانک صنعت و معدن در دوره دولت سیزدهم، کسب رتبه نخست بانک صنعت و معدن در تأمین مالی زنجیره‌ای تولید به عنوان یکی از روش‌های نوین تأمین مالی صحبت کرد.

علی خورسندیان با تبریک روز ملی صنعت و معدن اظهار کرد: اینکه یک روزی به صنعت و معدن اختصاص داده‌ شده نشان دهنده اهتمام این بخش در اقتصاد و فضا و برنامه‌های توسعه‌ای کشور است. ضمن اینکه بخش زیادی از تولید و ارزش افزوده‌ای که در یک اقتصاد ایجاد می‌شود ناشی از بخش صنعت و حوزه‌های زیر مجموعه صنعت است 

وی با تشریح عملکرد بانک و معرفی اقدامات، گفت: همانطور که از نام بانک صنعت و معدن است مشخص است ، بانکی است که رسالت، ماموریت و وظیفه خود را در راستای تامین مالی صنعت و معدن می‌داند که شاید نسبت به بانک های دیگر با سابقه ۵۰ ساله نوپا باشد؛ اما نقش آفرینی بسیار مهمی در حوزه صنعت داشته و دارد. 

مدیرعامل بانک صنعت و معدن ادامه داد: در حال حاضر مانده تسهیلات ریالی و ارزی، کوتاه مدت و بلند مدت ثابت و در گردش بیش از ۲۸۰ هزار میلیارد تومان است. همچنین صنایعی مخاطب بانک صنعت و معدن قرار دارند که عمدتا صنایع زیربنایی و زیرساختی هستند و شاید بخش خصوصی به دلیل محدودیت‌ هایی که دارد توانمندی یا تمایلی برای ورود به این حوزه‌ها را نخواهد داشت؛ مانند نیروگاه‌ها که در حال حاضر ۱۴ نیروگاه بزرگ و ۲۴ نیروگاه کوچک توسط بانک تامین مالی شده است. در واقع ۷هزار مگاوات برق کشور که ۸درصد کل تولید برق است از تامین مالی بانک صنعت و معدن نسبت به این نیروگاه‌ها انجام شده است. 

خورسندیان تصریح کرد: روز صنعت و معدن هم این موضوعیت را دارد که بانک ما نقش آفرینی خود را بیشتر و بهتر نشان دهد. همچنین در نظر داریم این مسیر را به جد و با قدرت با کمک همکاران کارآمد و متخصص و باتجربه مجموعه بانک صنعت و معدن ادامه دهیم. 

پیگیری مصوبات استانی ریاست جمهوری 

مدیرعامل بانک صنعت و معدن با اشاره به سفرهای استانی رئیس جمهور اظهار کرد: این سفرها همراه با مصوبات مختلفی در حوزه تامین مالی و تسهیلات اعطایی به شرکت‌ها و واحدهای اقتصادی در استان‌ها دارد که بعضا مربوط به بانک‌ها می‌شود. ما هم تاکید داریم بعد از سفر ریاست جمهوری به استان مود نظر سفر کنیم و مصوباتی که مربوط به بانک صنعت و معدن است را پیگیری و بررسی کنیم. 

وی تاکید کرد: تسهیلاتی که بانک صنعت و معدن در دولت سیزدهم نسبت به سال مشابه قبل از آن ارائه کرده است  ۴۲ درصد رشد داشته است و همچنین ضمانتنامه‌های اعطا شده نیز با رشد ۵۸ درصدی مواجه شد که نشان دهنده تحول ایجاد شده  در یکسال اخیر است.

عملکرد بانک در حوزه تامین مالی زنجیره‌ای 

خورسندیان با بیان اینکه یکی از اقدامات بانک صنعت و معدن طرح تامین مالی زنجیره تولید است که مدل نوین تامین مالی به شمار می‌رود، تاکید کرد: در طرح تامین مالی زنجیره‌ای دقیقا مسیر تخصیص منابع به گونه ای جهت دهی می‌شود که به هدف مورد نظر می‌رسد و انحراف‌های احتمالی که بعضا در اعطای تسهیلات شکل می گیرد به حداقل ممکن خواهد رسید.

وی افزود: خوشبختانه بانک صنعت و معدن در تأمین مالی زنجیره‌ای تولید رتبه اول را دارد و کارکردهایی که در این مدت داشته داشته نشانگر این موضوع است. اخیرا هم با یکی از خودروسازان بزرگ تفاهم‌نامه همکاری تامین مالی با ارزش ۴هزار میلیارد تومان منعقد کردیم که حدود ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان از این تفاهم‌نامه تسهیلاتی است که در زنجیره تامین پایینی دستی و بالادستی قرار می‌گیرد و نوعا شامل قطعه‌سازانی می‌شود که در این زنجیره هستند؛ یا از ابزار اوراق گام در این مسیر استفاده خواهیم کرد. 

تامین مالی ۳.۵میلیارد تومانی در حوزه دانش‌بنیان

مدیرعامل بانک صنعت و معدن همچنین با اشاره به شعار سال مبنی بر تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین اظهار کرد: بانک صنعت و معدن ارتباط عمیق و خوبی با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و صندوق نواوری و شکوفایی داریم که طرح های بسیاری از این مسیر به ما معرفی شده است. 

خورسندیان گفت: در سال گذشته ۴۴۰ فقره طرح دانش‌بنیان به بانک صنعت و معدن ارائه شد که حدودا ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در این مسیر تامین مالی داشتیم. حتی قبل از اینکه شعار سال  مطرح شود هم در برنامه ۵ ساله بانک، تامین مالی طرح‌های دانش بنیان را از  اهداف راهبردی و استراتژیک قرار داده بودیم. 

وی تصریح کرد: در حال حاضر طرح‌هایی که گواهی دانش بنیان داشته باشد و به بانک مراجعه کنند ارزیابی‌شان سریع‌تر انجام و در با اولویت تامین مالی خواهد شد.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن با تاکید براینکه طرحی که مبتنی بر اصول علمی و دانشی طبیعتا بازدهی بالاتر و بهتری دارد، ادامه داد: بانک صنعت و معدن ، بانک توسعه‌ای است و شاید در ابتدا بحث سودآوری مدنظر نباشد اما به هر جهت پارامتر سود هم در نظر گرفته می‌شود بنابراین طرح دانش بنیان که مبتنی بر اصول علمی قرار دارد از باب اینکه ریسک کمتری در بازدهی خود دارد با اقبال بیشتر بانک مواجه می‌شود. در واقع ورود به تامین مالی طرح‌های دانش بنیان منافع خود بانک را هم در نظر می‌گیرد؛ فارغ از منافعی که برای جامعه و اقتصاد خواهد داشت. 

تعداد بازدید : 120

ثبت نظر

ارسال